Dzięki tanim liniom lotniczym Barcelona jest fantastycznym miejscem do spędzenia weekendu i wyrwania się na parę dni od codzienności. Osobiście kocham Barcelonę, byłam tam nie raz i na pewno jeszcze nie raz tam wrócę. To co urzeka mnie najbardziej, to to, że zawsze zwiedzam coś innego, coś co mnie na nowo zaskoczy w tym mieście i jeszcze bardziej w sobie rozkocha. A teraz już przejdźmy do meritum, czyli miejsca które trzeba zobaczyć w Barcelonie.

Park Güell

Sam park zaprojektowany był przez Antonio Gaudiego i aktualnie podzielony jest na dwie części: płatną i bezpłatną. W tej drugiej możemy przejść się po krętych i bujnie zielonych alejkach. Łatwo znaleźć miejsce do spokojnego i cichego odpoczynku, co w Barcelonie jest ciężko znaleźć. Nie ma tu aż tylu turystów, gdyż wszyscy od razu pędzą do tej płatnej części pomijając w ogóle tą drugą. Ta bezpłatna część umożliwia nam również wejście na mała górkę, z której możemy podziwiać Barcelonę z góry.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0380.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

 

Co do zamkniętej części parku, to jeżeli jedziecie w okresie wiosenno-wakacyjnym polecam zakupić bilet wcześniej. Możesz go kupić tutaj. Natomiast poza sezonem (o ile taki istnieje dla Barcelony) bez problemu idzie wejść o każdej porze dnia.

Podziwiać możemy tam dwie budowle, przypominające domki z piernika. W jednym z nich jest muzeum, do którego nigdy nie udało mi się wejść ze względu na niebotyczne kolejki. Zawsze szkoda było mi czasu i siły, a sam budynek jest maleńki. W drugim znajduje się sklep z pamiątkami.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0507.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Przy głównych schodach w parku największą atrakcją jest mozaikowa jaszczurka – symbol Barcelony i obowiązkowe miejsce do selfie 🙂 Same schody prowadzą do tzw. Sali Kolumnowej. Jest to zbiór 86 kolumn, które podtrzymują najsłynniejszą atrakcję, czyli taras widokowy. I właśnie tam znajduje się najdłuższa na świecie ławka (jako dzieło sztuki abstrakcyjnej), z której rozpościera się widok na całe miasto i morze. Coś pięknego!

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0706.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0494.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Choć ta część płatna jest przepiękna, z baśniowymi budowlami i imponującą panoramą miasta, to niestety jest zbyt dużo turystów!

Barri Gòtic

Najsłynniejsza dzielnica w Barcelonie. Nazwa nawiązuje do stylu gotyckiego, który króluje w tamtejszych uliczkach i zabytkach. Całość pasuje do siebie idealnie, dlatego polecam luźne poszwędanie się po uliczkach, zagubienie się i poczucie tego niesamowitego klimatu.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0769.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

To co jest niesamowite w tym miejscu, to że można chodzić i chodzić, a ciągle będzie się odkrywać nowe ścieżki, które za każdym razem będą nas zachwycać.

Spacerując po tej niczym z średniowiecza części miasta polecam zobaczyć Katedrę świętej Eulalii, Bazylikę La Mercè oraz siedzibę rządu Katalonii.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_1044.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Wioska Olimpijska

Po Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (1992r.) pozostała właśnie ta część miasta, która teraz szczyci się licznymi knajpkami, nadmorskim bulwarem, plażami oraz charakterystycznymi drapaczami chmur.

Spacerując po bulwarze nie da się nie zauważyć złotej ryby, która niesamowicie mieni się w blasku słońca. Zaraz obok znajdują się centra handlowe i jest to taki punkt rozpoznawczy tego miejsca.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0134.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Nieopodal znajduje się również Port Olimpijski, gdzie możemy podziwiać piękne jachty i delektować się nadmorskim klimatem.

Jest to miejsce do wypoczynku i rozrywki zarówno dla rodzin z dziećmi jak i młodych buntowniczych 🙂 Innymi słowy każdy znajdzie coś dla siebie.

Sagrada Familia

Śmiało można stwierdzić, że jest to jeden z najsłynniejszych kościołów w całej Europie. Jego budowa (tak, nadal jest w budowie) trwa już ponad 130 lat. Sagrada Familia jest dziełem Antonia Gaudiego i po jego śmierci przez wiele lat jej dalsza konstrukcja była „zawieszona”, bo nikt nie wiedział jak ją dokończyć. Nie znaleziono żadnych jego planów, a jako obiekt architektoniczny jest tak niesamowicie bogaty, że nikt nie podołał jej skończenia. Jednakże całkiem niedawno rząd Katalonii zdecydował się na jej dokończenie i planowo Sagrada Familia będzie skończona za 10 lat. Myślę, że warto będzie czekać 🙂

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0725.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Jeżeli jesteście miłośnikami sztuki kościelnej to oczywiście musicie zwiedzić Sagradę od wewnątrz (tu kupicie bilety). Z pewnością jest to kościół inny niż wszystkie inne. Jednakże jak nie lubicie takiej formy spędzania czasu, to nie namawiam Was. Poczekajcie te 10 lat, kiedy budowa zostanie zakończona. Nie oszukujmy się, wiele rzeczy po prostu psuje widok, jak np. robotnicy czy maszyny budowlane.

Domy Gaudiego

Jak już zauważyliście to sztuka Gaudiego rządzi w całej Barcelonie. Nie da się przejść obojętnie obok jego dział. Tak samo jest z Casa Batlló i Casa Milà (La Pedrera) czyli dwa najpopularniejsze domy zaprojektowane przez samego mistrza.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/DSC03908.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Zarówno Casa Batlló jak i La Pedrera jest udostępniona do zwiedzania. Oba domy stworzone są w stylu modernistycznym i oba zapierają dech w piersiach, a człowiek zadaje sobie pytanie: jak to byłoby żyć w takim domu? Czy to w ogóle możliwe?

Pamiętam jak pierwszy raz byłam w Barcelonie to przewodnik na samym początku powiedział, że w La Padrera nie ma ani jednego kąta prostego. I wiecie co? Zamiast zachwycać się tym czym powinnam to szukałam tego kąta prostego i go nie znalazłam. Magia!

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/DSC03888.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Plaça d’Espanya (Magiczne fontanny)

Za dnia Plaça d’Espanya słynie z barcelońskich targów, a w nocy z magicznych fontann. Dlatego warto poświęcić czas i odwiedzić te miejsce dwa razy, raz rano, a raz wieczorem.

Nie myślcie sobie, że jak za dnia zobaczycie te fontanny to wieczorem możecie je sobie „podarować”. Nic bardziej mylnego! Bowiem wieczorem odbywają się tu niesamowite spektakle. W rytm muzyki dosłownie tańczy nam woda, a do tego akompaniują jej kolory. Żaden opis nie odda tego co się czuje stojąc w trakcie takiego spektaklu pod tą fontanną.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0986.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0982.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Poza wyżej opisanymi rzeczami można też podziwiać dwie 47 – metrowe wieże, które stały się symbolem tego miejsca, ponieważ dosłownie wpuszczają nas na teren placu. W głębi natomiast widać Pałac Narodowy, w którym znajduje się Muzeum Narodowe Sztuki Katalonii.

Port Vell

Port Vell to inaczej Stary Port. Choć nazwa ta może trochę mylić, gdyż utrzymany jest w nowoczesnym klimacie. Jest to idealne miejsca na spacer, by odetchnąć trochę po upalnym i nagrzanym od słońca mieście.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0112.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0862.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Przy wejściu do portu znajduję się słynna kolumna Krzysztofa Kolumba, do której idzie wejść i podziwiać zarówno port jak i la Ramblę z góry. Sama kolumna nie jest zbyt wysoka, dlatego jeżeli macie ochotę podziwiać port z góry to polecam Wam kolejkę liniową, która kursuje pomiędzy plażą, a Montjuïc.

Port jak i wybrzeże Barcelony można też zwiedzać od strony morza. Tu popularne są tzw. Golondrinas, czyli turystyczne statki.

La Rambla

Najsłynniejsza ulica w całej Barcelonie. Nie ma możliwości aby jej pominąć! La Rambla to deptak pełen sprzedawców, ulicznych artystów oraz turystów. Z tego też powodu, ostrzegam Was przed kieszonkowcami! Nie ma dnia, aby kogoś tam nie okradli… Uroki dużych i popularnych miast.

Nieopodal La Rambli znajduje się Palau Güell, kolejne dzieło Gaudiego. Choć nie ma dnia, by nie było tam godzinnej kolejki do wejścia, to polecam zobaczyć go zewnątrz. Jest to kolejna architektoniczna perełka Barcelony.

[aesop_image imgwidth=”100%” img=”http://www.trippie.pl/wp-content/uploads/2016/07/IMG_0230.jpg” alt=”Miejsca, które trzeba zobaczyć w Barcelonie” align=”left” lightbox=”on” captionposition=”left”]

Obowiązkowym miejscem jest również La Boquería, które słynie z wielobarwności. Można tam kupić różnego rodzaju świeżutkie mięso, owoce morza i ryby, które nie potrafiłabym nawet nazwać po polsku oraz tropikalne owoce. Miejsce te jest również popularne i licznie odwiedzane w porze lunchu, gdyż można zjeść tam fenomenalne tapasiki.

 

UDOSTĘPNIJ